Jdi na obsah Jdi na menu
 


Projevy atopického ekzému

25. 2. 2013

Zrušte atopický ekzém, přeje si nejedna maminka po mnoho probdělých nocích, kdy místo spánku konejší své škrábající se dítě. Zrušte atopický ekzém, přeje si totéž dítko, již o něco starší, když se dozví, že mu rodiče nesmí koupit psa a že se stále musí něčím mazat. Zrušte atopický ekzém, přeje si mladý člověk, když zjistí, že musí kvůli ekzému změnit své zaměstnání a koníčky.
 
Proč vzniká atopický ekzém?
Atopický ekzém, někdy nazývaný též atopická dermatitida, endogenní či konstituční ekzém, je chronické svědivé kožní zánětlivé onemocnění, které je způsobeno nejen alergicky, ale i nealergicky. Velkou roli při jeho vzniku hrají také rodinné předpoklady. Alergickou reakci mohou u atopiků spustit jak potraviny, např. ořechy, kořeněná jídla, některé druhy ovoce, vejce, mléčné výrobky, mouka, tak i látky běžné denní potřeby, např. saponáty, vlněné látky, prach, zvířecí srst nebo pyl z rostlin.
 
Atopický ekzém je nejčastějším kožním onemocněním, postihuje až 20 procent dětí školního věku. Pokud jím trpí oba rodiče, je pravděpodobnost vzniku u dítěte 81 procent, pokud jeden z rodičů, je to 56 procent. Podle současných odhadů trpí v České republice atopickým ekzémem asi desetina obyvatel. Výskyt stoupá vlivem změn domácího, pracovního a obecně životního prostředí i životního stylu.
 
Jaké jsou příznaky?
Kůže atopiků je velmi suchá, kvůli nedostatku lipidů (ceramidů), které jsou schopny vázat vodu. Příčinou onemocnění je zvýšená propustnost střevní stěny, která je podrážděna alergenem, a ten je dále šířen do organismu. Kůže plní funkci vylučovací, snaží se tedy organismus zbavit těchto nežádoucích látek.
 
Ekzém má také více stupňů postižení kůže. Nejprve se projevuje jako zarudnutí a zduření kůže – hrubá, „struhadlovitá“ kůže, přes puchýře až po krvavé praskající šupiny. Takto postižená kůže je velmi jemná a svědí. Velkým problémem je poté rozškrábání mokvajících pupínků, protože se jednak zhoršuje hojení, jednak se zvyšuje riziko infekce. K této situaci dochází hlavně u malých dětí, rozškrábání totiž přináší dočasnou úlevu od svědění.
 
Příznaky se objevují většinou do šesti let života dítěte. Průběh onemocnění se rozděluje do tří fází: forma kojenecká, dětská a forma dospělých.
 
 
Kdy se zhoršuje atopický ekzém?
 

 •     v podzimních a jarních měsících
 •     při zánětech horních dýchacích cest
 •     při chřipkových onemocněních
 •     při angíně
 •     při zánětu středního ucha
 •     při běžné rýmě
 •     při prořezávání zoubků
 •     při zvýšené teplotě různého původu
 •     při zažívacích potížích
 •     při střevních parazitech
 •     při porušení stanovené diety


Je možná nějaká prevence?

Vzniku ekzému bohužel nelze moc předcházet, jelikož jde o dědičnou dispozici. Můžeme ovšem určitými opatřeními předcházet jeho vzplanutí:
 

 •     vyloučení dráždivých látek
 •     omezení kontaktu s alergenem
 •     péče o kůži

 
Léčba atopického ekzému
Léčba musí být komplexní, musí být zaměřená proti různým patogenetickým faktorům a klinickým projevům, musí zahrnovat poučení pacienta a jeho rodiny o odpovídající životosprávě. Ani tak nejde atopický ekzém zcela vyléčit, lze jej pouze dostat pod kontrolu a v řadě případů dlouhodobě zahojit.
 
Pokud je odhalena příčina atopického ekzému, je vyhráno. Vyloučením alergenu dojde k ústupu onemocnění do klidové fáze. Při potravinové alergii funguje kůže jako indikátor. Po podráždění organismu alergenem dojde opět k výsevu ekzému.
 
Kůže atopiků je velmi citlivá a suchá. Je třeba ji vícekrát denně promazávat mastným krémem, např. s obsahem aloe vera. Po zhojení ekzému vždy zůstává suchá kůže jako výraz pozůstatku zánětlivých kožních změn a porušené obranné bariéry v pokožce.

Její rohové vrstvě schází schopnost zadržovat vodu a snadno se v ní tvoří trhlinky. Dochází i ke snížení tvorby potu a mazu. To vysvětluje celoživotní sklon atopiků k obnovování ekzému po styku kůže s mechanickými nebo chemickými dráždícími vlivy, při pobytu v suchém nebo chladném prostředí.

U atopiků se také častěji vyskytuje kopřivka, migréna a ložiskové vypadávání vlasů, tzv. alopecia areata. Ekzém vždy souvisí s chronickou plísňovou infekcí. Plísně nejsou v kůži, ale v lymfatickém systému, jejich toxiny vystupují na povrch a tvoří zánětlivé změny na kůži.
 

Mária Vlachová, DiS.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Kontakt

Joalis, s. r. o.

Orlická 9
130 00 Praha 3
Vinohrady

info@joalis.euArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 50605
Měsíc: 684
Den: 27